Lokalizacja:
Oddział znajduje się w budynku głównym – I piętro.
p.o. Kierownika:
– dr n. med. Grażyna Jaworska – Górna – specjalista rehabilitacji medycznej, reumatologi i internista
Pielęgniarka Oddziałowa:
– mgr Elżbieta Pacuła
Kontakt:
Sekretariat: 261-62-58-23
Dyżurka pielęgniarek: 261-62-58-27
W ramach rehabilitacji finansowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia mogą Państwo skorzystać z rehabilitacji ogólnoustrojowej w warunkach stacjonarnych w Oddziale Rehabilitacyjnym 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Opolu.
Rehabilitacja ogólnoustrojowa to kompleksowa rehabilitacja narządu ruchu, szczególnie w przypadku istnienia wskazań ortopedycznych. Rehabilitacja ogólnoustrojowa udzielana jest pacjentom, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego
i pielęgniarskiego.
Celem rehabilitacji ogólnoustrojowej jest:
- wyleczenie, bądź zmniejszenie dysfunkcji narządu ruchu,
- przywrócenie pełnej lub możliwej do osiągnięcia sprawności fizycznej i psychicznej, zdolności do pracy i zarobkowania oraz zdolności do brania czynnego udziału w życiu społecznym.
Oddział zajmuje się rehabilitacją pacjentów po:
- urazach narządu ruchu;
- zabiegach endoprotezoplastyki stawów biodrowych, kolanowych;
- operacjach kręgosłupa;
- zaostrzeniach chorób przewlekłych narządu ruchu (choroby zwyrodnieniowe stawów, RZS itp.).
Program rehabilitacji dobierany jest indywidualnie przez lekarza specjalistę rehabilitacji medycznej. Zabiegi realizowane są od poniedziałku do soboty, a ich efekty monitorowane są na bieżąco.
Zakres fizjoterapii obejmuje:
- kinezyterapię: ćwiczenia z rehabilitantami indywidualne, grupowe, ćwiczenia na przyrządach;
- zabiegi fizykalne:
- hydroterapia (masaże wirowe kkd i kkg całkowite),
- elektroterapia (prądy interferencyjne, diadynamiczne, Tens, Traberta, galwanizacja, jonoforeza),
- ultradźwięki,
- krioterapia (ogólnoustrojowa w kriokomorze i miejscowa),
- światłoterapia,
- masaże lecznicze.
Warunkiem przyjęcia skierowania do kwalifikacji jest dostarczenie/nadesłanie oryginału skierowania oraz dostarczenie kserokopii ostatnich hospitalizacji lub innych dokumentów potwierdzających rozpoznanie, a także informacje o chorobach współistniejących. Przyjmowanie ww. dokumentów oraz informacja dla pacjentów odbywa się w Oddziale Rehabilitacyjnym 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Opolu (adres: 45-759 Opole, ul. Wróblewskiego 46) w pok. 147, piętro I.
Skierowanie powinno zawierać:
- pieczęć nagłówkową świadczeniodawcy (regon, numer aktualnej umowy z NFZ),
- imię i nazwisko, PESEL, adres zamieszkania osoby kierowanej na rehabilitację,
- rozpoznanie w języku polskim, kod jednostki chorobowej według klasyfikacji ICD-10,
- pieczęć z numerem prawa wykonywania zawodu i podpis lekarza kierującego,
- datę wystawienia skierowania,
- zaznaczenie, że ubezpieczony jest zdolny do samoobsługi i aktywnej rehabilitacji.
Do dokumentacji należy dołączyć swoje dane: nr telefonu, ewentualnie adres e-mail, zgodę pacjenta na wpis danych osobowych do kolejki oczekujących oraz w razie posiadania legitymacji uprawniającej do świadczeń poza kolejnością jej kserokopię.
Skierowanie może być wystawione przez lekarza szpitalnego oddziału:
- urazowo – ortopedycznego,
- neurologicznego,
- reumatologicznego,
- chorób wewnętrznych,
W razie wystąpienia u pacjenta zaostrzenia choroby przewlekłej, skierowanie może wystawić również lekarz poradni: rehabilitacyjnej, urazowo-ortopedycznej, neurologicznej i reumatologicznej. Podczas kwalifikacji do przyjęcia na oddział rehabilitacji ogólnoustrojowej dokonuje lekarz oddziału rehabilitacyjnego na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej i oceny stanu zdrowia pacjenta.
Maksymalny czas trwania rehabilitacji ogólnoustrojowej dla jednego pacjenta wynosi do 6 tygodni, średnio 5 rodzajów zabiegów dziennie. W przypadku uzasadnionym względami medycznymi i koniecznością osiągnięcia celu leczniczego czas trwania rehabilitacji może zostać przedłużony decyzją lekarza prowadzącego rehabilitację, za pisemną zgodą Dyrektora Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Powiadomienie o wyznaczonym terminie przyjęcia odbywa się listownie z 2-tygodniowym wyprzedzeniem lub w wyjątkowych przypadkach telefonicznie. Zmiana wyznaczonego terminu możliwa jest tylko na pisemny wniosek z uzasadnieniem medycznym (wypis ze szpitala, zaświadczenie lekarskie itp.) Rezygnacja z wyznaczonego terminu z przyczyn innych niż medyczne skutkuje przeniesieniem na koniec kolejki oczekujących, natomiast nieusprawiedliwione niestawienie się na rehabilitację grozi całkowitym skreśleniem z kolejki oczekujących. Do uznania za uzasadnioną rezygnację przyjmuje się następujące sytuacje: wypadek losowy, choroba ubezpieczonego – potwierdzone odpowiednim dokumentem.
Pacjenci zakwalifikowani przez lekarza Oddziału Rehabilitacyjnego 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SP ZOZ w Opolu powinni posiadać:
dowód tożsamości,
- leki zażywane przewlekle,
- środki higieny osobistej, przybory toaletowe,
- piżamę i kapcie (ewentualnie szlafrok),
- duży ręcznik kąpielowy do zabiegów – w zależności od rodzaju zleconych zabiegów,
- odzież i obuwie do gimnastyki,
- w przypadku zleconych zabiegów w kriokomorze niezbędne będą niżej wymienione rzeczy:
- krótkie spodenki, skarpetki (wysokie sięgające pod kolana), rękawiczki, czapka lub opaska na uszy, klapki, duży ręcznik, koszulka z krótkim rękawem
- odzież powinna być bawełniana, wełniana bądź z polaru.
1. W czasie hospitalizacji na ww. oddziale nie przewiduje się przepustek.
2. Pacjent w czasie pobytu ma możliwość korzystania z czajnika, lodówki oraz kuchenki mikrofalowej, natomiast własne artykuły spożywcze muszą być przechowywane w zamkniętych podpisanych pojemnikach.