Na podstawie Zarządzenia Operacyjnego nr 284/DSO DG RSZ/2024 Dowódcy Generalnego RSZ z 17.09.2024 r. powstał Tymczasowy Szpital Polowy w Nysie, celem wsparcia działań zabezpieczenia medycznego do udzielania świadczeń medycznych dla osób poszkodowanych podczas powodzi.

Szpital Polowy został zorganizowany siłami 2 Wojskowego Szpitala Polowego we Wrocławiu oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego.

Na podstawie Decyzji Ministra Obrony Narodowej od dnia19.09.2024 r. Szpital Polowy przeszedł w podporządkowanie 116 Szpitala Wojskowego z Przychodnią SPZOZ w Opolu w ramach Operacji FENIKS.

Działanie sił zbrojnych było odpowiedzią na zniszczenia wywołane sytuacją powodziową w regionie, która doprowadziła do zalania i wyłączenia z działalności Szpitala Powiatowego w Nysie, a konsekwencją tego było pozbawienie 45 tysięcznego miasta i okolic przyległych całodobowego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Obecnie personel Szpitala Polowego to ponad 50 żołnierzy, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz żołnierze zabezpieczenia techniczno-logistycznego. W ramach podpisanego porozumienia pomiędzy szpitalami wsparcia medycznego codziennie udzielają również lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni oddelegowani z Zespołu Opieki Zdrowotnej w Nysie.

Szpital Polowy będzie w swojej działalności wspierał udzielanie pomocy medycznej dla ludności cywilnej do czasu ponownego uruchomienia Szpitala Powiatowego w Nysie.

W trakcie miesiąca funkcjonowania Szpital Polowy przyjął ponad 1100 pacjentów w wieku od 3 miesięcy do 100 lat. Wykonano drobne zabiegi chirurgiczne, szczepienia interwencyjne, wstępne zaopatrzenie pacjentów, stabilizację parametrów życiowych i w sytuacjach tego wymagających ewakuację medyczną do placówek medycznych o wyższym stopniu referencyjności.

Link do artykułu: Szpital polowy od wojska